Тиждень два: Як я закохався в Японію ... / by Levko Ivanchuk

 

一期一会

- безіменний японець

Ця фраза тепер означає для мене дуже багато. Це тому, що вона була сказана в найкращих обставинах. Вона була як ніколи доречна - саме в цей момент, саме в ту хвилю, саме в тому місці. Тому я закохався в Японію - тут усе має свій час і своє місце.

Насправді, ця фраза дуже проста - один час, одна зустріч. Все в житті буває лише раз. У тебе лише один шанс.

Це була тепла ніч Понеділка. Точніше, одна з перших його годин. Нічого страшного - саме цей Понеділок був вихідним. Саме тому я був в Кіото. Коли мене, на шаленій швидкості, довіз туди шінкансен, мені спало на думку, що я ще ніколи так далеко не заїжджав від дому. Я ще ніколи не був так далеко в подорожі, без багажу - та відчував себе дуже вільним. У мене було 2 з половиною дня часу, щоб робити тут те, що захочеться. Отож, я чемно відмовився від пропозиції піти в клюб, і пішов швеньдятись нічними вуличками Кіото

Після прогулянки і цілком випадкової зустрічі з Майко, я надибав рускій водка-бар "Нагасаки". Тільки рускому прийде в голову назвати бар в Кіото іменем іншого міста. На щастя, він був закритим. Не знаю чому, але саме в той момент мені захотілось м'яса. Отже, я просто зайшов в найближчий якіторі і сів за баром. 

いらしゃいませ!はい、どぞ!

гукнули в мою сторону чотири старих чоловіків. В цій точці ніяких наворотів, але чисто, доглянено. Хороший запах. Навіть дуже хороший. 

どこから来ましたか。

ウクライナじんです。

おおお、あれは大変ですね。

Питається, звідки я. Кажу правду, кажу, що з України. Чоловік широко відкриває очі, раптом всі дивляться на мене - троє чоловіків кухарів-барменів, і ще двоє відвідувачів, котрі сиділи поруч зі мною. Щось між собою перепитуються, майже шепчуть. Каже мені, що там важко. Мені мало що сказати - зрештою, щось сказати важко, бо розмовляти не можу. Проте, в кухаря-бармена було рішення - він спокійно поставив на стійку маленьку круглу тарілочку, на яку поставив маленьку шкляночку. Після чого він витяг велику пляшку, такої ж форми як пляшка вина з плавним горлом, тільки більша. Без знання того, що на ній написано, я знав, що я буду пити. Саме з цієї пляшки, саме тут, і саме після таких слів я вип'ю своє перше в житті саке.

Чоловік, котрий сидів коло мене, багато мені рекомендував - спробуй це, і ще спробуй то. Ми сиділи і намагались розмовляти. Саке допомагало. 

Після цього він попросив листок паперу і ручку, і написав мені цю фразу, яка відкрила цей текст. Це дійсно неймовірно - зустріч була настільки випадковою - шанси того, що ми зустрінемось, що наші шляхи перетнуться саме в цю ніч, просто так були дуже і дуже малі. Та все ж, це сталось. Один час - одна зустріч. Геніальна фраза - сказана, як ніколи, доречно. Я був вражений. Мені більше нічого сказати. Це просто було неймовірно. 

 

Коротко про подорож в Кіото. Спершу, дякую Ромі Заяць за те, що дала можливість в неї зупинитись. Проте ще більше дякую їй за те, що трохи показала Кіото і взагалі за те, що зустрілись на цьому острові - це було неймовірно, направду чудові часи. Неймовірна зустріч, направду. Зрештою, нам завжди вдавалось зустрітись в будь-яких місцях - в Україні, Канаді і тепер в Японії. Чудова зустріч. Думаю, вартує ще одного квитка на шінкансені щоб це все повторити...

Якщо Ви чекаєте на опис Кіото, як культурної спадщини Японії, то, на жаль, у мене не вийшло побачити саме таке Кіото. Проте, я можу порекомендувати чудовий паб, називається Заза ... ем, так, я "мало" що побачив в Кіото. Причин на це дві - 1) В Кіото можна все своє життя вивчати культуру Японії - експонатів, храмів, замків і поховань тут дуже і дуже багато, 2) Ми гуляли до 2 ранку в Суботу і до 4 в Неділю. 

Проте, вдалось побачити Кійомізу, Кінкаку-джі і ... Ранкйо в Арашіямі. Останнє це старий метод риболовлі, коли рибу за тебе ловить качка. Японці просто прив'язують шнурок до шиї качки і кидають її в воду. Підсвічуючи це все вогнем (бо колись були часи без електрики і лампочки) вони чекають, поки качка винирне з води з рибою в роті. Після цього рибалка витягує качку з води і витягує рибу з її рота. Це все спостерігається з маленької лодки з ліхтарями, босоніж, сидячи на традиційному татамі. Романтично і традиційно. Отже, дорого. 

Кіото - інша Японія. Це менше місто, тут менше людей і все ніби спокійніше. Лише тут я зрозумів що успіх Японців - це не кредити з США в 50-тих та 60-тих. Це просто дуже сильна увага до деталей - і так було завжди. Наприклад, величезний храм в Кійомізу збудований з дерева (а не з мармуру) і без жодного цвяха (і, мабуть, без тисячі смертей). Все має своє місце. 

Один час - одна зустріч. Навіть цьому є своє місце.